Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego to rzymskokatolicka wspólnota religijna, zlokalizowana w malowniczym Opocznie. Wchodzi w skład dekanatu opoczyńskiego, który jest częścią diecezji radomskiej.
Ta parafia jest miejscem duchowego życia lokalnej społeczności, przyciągając wiernych do uczestnictwa w sakramentach oraz wydarzeniach religijnych.
Historia
Kaplica, która pełniła funkcję tymczasową, została zbudowana z suporeksu i zyskała dwie sale katechetyczne w roku 1984, dzięki staraniom ówczesnego duszpasterza, ks. Piotra Jaroszka. Parafia została formalnie utworzona 6 stycznia 1991 roku przez biskupa Edwarda Materskiego, obejmując teren wcześniej należący do parafii św. Bartłomieja w Opocznie.
Świątynia p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego powstała zgodnie z projektem zespołu architektów z Warszawy. Włodzimierz Pieńkowski pełnił rolę architekta generalnego, a wśród zespołu byli także konstruktorzy: Krzysztof Kakowski, który odpowiadał za konstrukcję ogólną, oraz Marian Szymanowski, który pracował nad konstrukcją ścian. Architektura wnętrz była dziełem Eugeniusza Froma. Budowa kościoła miała miejsce w latach 1985–1995, a nad całością prac budowlanych czuwał ks. Piotr Jaroszek do roku 1990, po czym odpowiedzialność ta przeszła na ks. Bogdana Jarosza. W latach 1990–1995 zadania kontynuował ks. Mieczysław Głogowski.
Uroczystość poświęcenia nowej świątyni miała miejsce 5 listopada 1995 roku, a dokonał jej biskup Edward Materski. Kościół jest budowlą o dwóch poziomach, zrealizowaną z piaskowca oraz czerwonej cegły, co nadaje mu charakterystyczny wygląd i wyjątkową estetykę.
Proboszczowie
W historii parafii istotne miejsce zajmują duchowni, którzy pełnili funkcję proboszcza. Pierwszym z nich był ks. Bogdan Jarosz, który pełnił tę rolę w latach 1989–1990.
Od 1990 roku proboszczem parafii jest ks. kan. Mieczysław Głogowski, który nieprzerwanie kieruje wspólnotą.
Zasięg parafii
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie obejmuje wiernych z licznych lokalizacji. Do jej zasięgu zaliczyć można następujące miejscowości: Januszewice, Kliny, Świerczyna oraz Opoczno. Na terenie Opoczna, wierni zamieszkują wiele ulic, do których należą:
- Armii Krajowej,
- Armii Ludowej,
- Biernackiego,
- Długa,
- Dworcowa,
- Działkowa,
- Kolejowa,
- Kopernika,
- Kossaka,
- Krasickiego,
- Kuligowska,
- Leśna,
- Małachowskiego,
- Matejki,
- Mokra,
- Ogrodowa,
- Partyzantów,
- Piotrkowska,
- Powstańców Wielkopolskich,
- Północna,
- Przemysłowa,
- Puchały,
- Sienkiewicza,
- Słoneczna,
- Sosnowa,
- Staszica,
- Szkolna,
- Torowa,
- Tuwima,
- Westerplatte,
- Wiejska,
- Witosa,
- Wyspiańskiego,
- Wyszyńskiego.
Wszystkie te ulice i miejscowości stanowią integralną część wspólnoty parafialnej, gromadzącą wiernych pod jednym dachem Kościoła.
Pozostałe obiekty w kategorii "Zbory":
Parafia Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski w Opocznie | Parafia św. Bartłomieja w OpocznieOceń: Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Opocznie