Pomnik Tadeusza Kościuszki w Opocznie jest wyjątkowym obiektem, który oddaje hołd przywódcy narodowego z 1794 roku. Zlokalizowany w centralnym punkcie dawnego Opoczna, na placu noszącym imię Kościuszki, ten majestatyczny monument przyciąga uwagę nie tylko swoim znaczeniem, ale i historią, która mu towarzyszy.
Pierwotnie, pomnik wzniesiony był jako obelisk wdzięczności dla cara, upamiętniający uwłaszczenie chłopów w Królestwie Polskim. Został zrealizowany w 1908 roku dzięki składkom mieszkańców Opoczna oraz pobliskiej wsi Kozenin. Obelisk osiągał pięć metrów wysokości, ustawiony na dwustopniowym podwyższeniu i otoczony kamiennymi słupami, z których każdy związany był łańcuchami. Elementy te pochodziły z terenów przed rozbiórką cerkwi św. Włodzimierza.
Początkowo na pomniku umieszczono napisy hołdownicze poświęcone cesarzowi Wszechrusi, Aleksandrowi II. Z okazji stulecia śmierci Tadeusza Kościuszki, obelisk został obniżony, a stare inskrypcje zniszczono. Zamiast nich na ocalałej części obelisku ustawiono gipsowe popiersie Tadeusza Kościuszki, wykonane przez Stanisława Popławskiego, krakowskiego rzeźbiarza. Jednak ze względu na szybko erozję tego materiału, w latach 20. XX wieku powstało nowe popiersie, tym razem z piaskowca.
W okresie II wojny światowej, w obawie przed zniszczeniem przez okupantów, popiersie zostało zakopane na terenie miejskiej elektrowni. W jego miejsce na pustym cokole postawiono skrzynkę wypełnioną kwiatami. Uroczyste odsłonięcie pomnika miało miejsce 15 października 1917 roku, a na cokole widniały inskrypcje w różnych miejscach: „Tadeuszowi Kościuszce rodacy 15 X 1917” od południa, „Że osoba wszelkiego włościanina jest wolna i że mu wolno przenieść się gdzie chce – manifest połaniecki” od wschodu, „W stuletnią rocznicę zgonu naczelnika 15 X 1917” od północy oraz „Wolność! Całość!! Niepodległość, pieczęć T. Kościuszki” od zachodu.
Na górnej części cokołu umieszczono natomiast płaskorzeźbę orła w koronie z stylizowaną literą S na piersiach, co dodatkowo podkreślało patriotyczny charakter tego miejsca. W 1988 roku przeprowadzono prace konserwatorskie, podczas których oczyszczono pomnik, usuwając starą farbę oraz wszelkie mchy i porosty, a także wyrównano powstałe ubytki.
Przypisy
- Paweł AndrzejP.A. Budziński, Wielka wojna 1914-1918 w regionie opoczyńskim, Wydanie drugie, uzupełnione i poszerzone, Opoczno: Muzeum Regionalne w Opocznie, 2021, s. 243, ISBN 978-83-959669-3-4 [dostęp 02.12.2024 r.]
- Pamiętny listopad 1918 r. w Opocznie – Muzeum Regionalne w Opocznie [online] [dostęp 17.10.2024 r.]
- OPOCZNO, Pomnik Tadeusza Kościuszki [online], OPOCZNO [dostęp 24.10.2024 r.]
- Pomnik Tadeusza Kościuszki [online], SP Opoczno [dostęp 20.10.2024 r.]
- AdamA. Grabowski, Pomnik Tadeusza Kościuszki w Opocznie – Końskie.org.pl [online] [dostęp 24.10.2024 r.]
- Jan PiotrJ.P. Dekowski, Opoczno i okolice, wyd. 1, 1977, s. 42-47.
Pozostałe obiekty w kategorii "Pomniki":
Pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej w Opocznie | Pomnik ku czci rozstrzelanych mieszkańców Opoczna przynależnych do tradycji mojżeszowej | Pomnik Nieznanego Żołnierza w Opocznie | Pomnik Wdzięczności w Opocznie | Ławeczka Stefana Żeromskiego w OpocznieOceń: Pomnik Tadeusza Kościuszki w Opocznie