Wacław Dudek, urodzony 9 kwietnia 1917 roku w Opocznie, był niezwykle zasłużonym oficerem artylerii w ramach Wojska Polskiego. Jego wojskowa kariera związana była z Polskimi Siłami Zbrojnymi, w których osiągnął stopień majora.
Wacław Dudek przeszedł przez obszar wydarzeń związanych z II wojną światową, gdzie odegrał istotną rolę jako utalentowany dowódca i strateg. Jego życie zakończyło się 6 marca 1981 roku w Londynie, gdzie spoczywa w pamięci wielu jako odważny żołnierz i patriota.
Życiorys
Wacław Dudek był trzecim dzieckiem z czworga, które urodziło się w rodzinie Wincentego i Feliksy z domu Czernic. Po zakończeniu podstawowej edukacji w Tomaszowie Mazowieckim (w dzisiejszym budynku filii Uniwersytetu Łódzkiego) oraz po ukończeniu Gimnazjum Realnego Matematyczno-Przyrodniczego, którego obecnie zna się jako Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1, w 1937 roku rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii, mając na celu przygotowanie się do służby wojskowej.
Po przenosinach do Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Trauguttowie koło Brześcia nad Bugiem, 1 września 1939 roku, Dudek został awansowany do stopnia podporucznika. W tym samym roku czynnie uczestniczył w kampanii wrześniowej, biorąc udział w bitwach w ramach baterii artylerii przeciwlotniczej, która zdołała zestrzelić dwa niemieckie samoloty podczas intensywnych nalotów. Ważnym momentem w jego karierze wojskowej było odznaczenie Krzyżem Walecznych 16 września, za odparcie ataku na stację kolejową Brześć, który miał miejsce 13 września 1939 roku.
Po porażce wrześniowej, Wacław przebył granicę polsko-węgierską i trafił do obozu internowania w Nagykanizsie. Stamtąd udało mu się dotrzeć przez Jugosławię na Zachód, gdzie przyłączył się do tworzącej się polskiej armii w Francji. W trakcie swojego pobytu w tym kraju służył w Zgrupowaniu Artylerii Przeciwlotniczej, broniąc portu w St. Nazaire. Po klęsce Francji, w czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii.
Jako ochotnik został przydzielony do obsługi pociągów pancernych, które jako pierwsze musiały stawić czoła niemieckim oddziałom inwazyjnym. Z czasem, na podstawie rozkazu, został przydzielony do Ośrodka Artylerii Przeciwlotniczej w Szkocji, gdzie miał za zadanie ochraniać port w Dundee przed niemieckimi nalotami. W 1941 roku awansował na stopień porucznika, a rok później, w czerwcu 1942 roku, na czoło działań w Normandii trafił jako dowódca 1 baterii 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, wchodzącego w skład 1 Dywizji Pancernej. W walkach pod jego dowództwem bateria wyróżniała się, zestrzeliwując trzy samochody pancerne niemieckie, a za swoje działania odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.
Po reorganizacji pułku 25 września 1944 roku Dudek objął stanowisko adiutanta dowódcy 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. Brał aktywny udział w wyzwalaniu Belgii oraz Holandii. W trakcie jednej z operacji na pograniczu francusko-belgijskim, zdołał pojmać 36 niemieckich żołnierzy, w tym dwóch oficerów, których przekazał kanadyjskim towarzyszom broni. W styczniu 1945 roku został awansowany do stopnia kapitana, a po zakończeniu wojny awansował na poczet majora.
Po demobilizacji Dudek osiedlił się w Londynie, w dzielnicy Ealing, gdzie ożenił się z Czesławą z domu Kozak, z która miał dwoje dzieci: Annę Bogumiłę i Krzysztofa. Na emigracji pracował jako zegarmistrz, a także angażował się w organizacje polskiego środowiska i miejscowej parafii rzymskokatolickiej pw. NMP Matki Kościoła oraz Szkoły Sobotniej dla dzieci. W latach 1973-1979 pełnił funkcję wiceprezesa Związku Artylerii Przeciwlotniczej. Zmarł 6 marca 1981 roku, a jego ciało spoczęło na cmentarzu Gunnersburry. Wdowa, 12 sierpnia 1981 roku, przekazała mundur, odznaczenia oraz dokumenty wojskowe Wacława do zbiorów Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.
Ordery i odznaczenia
Wśród licznych odznaczeń i wyróżnień, które Wacław Dudek otrzymał w trakcie swojej służby, znajdują się:
- Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari,
- Krzyż Zasługi,
- Krzyż Walecznych,
- Medal Wojska,
- Gwiazda za Wojnę 1939–1945 – przyznana przez Wielką Brytanię,
- Gwiazda Francji i Niemiec – przyznana przez Wielką Brytanię,
- Medal Obrony – przyznany przez Wielką Brytanię,
- Military Medal for Bravery in the Field.
Przypisy
- Krzysztof M.K.M. Gaj Krzysztof M.K.M., 1 Dywizja Pancerna (organizacja Wielkiej Jednostki pancernej PSZ na Zachodzie - sierpień 1944), s. 136., 2015 r.
- Praca zbiorowa, 1. Dywizja Pancerna w walce. Czarna kawaleria gen. Maczka od Caen do Wilhelmshaven. Relacje dowódców i żołnierzy, ss. 174-177., 2013 r.
- Polska obrona przeciwlotnicza t. 3, cz. 4, s. 400., 2013 r.
- Polska obrona przeciwlotnicza t. 3, cz. 4, s. 385, 2013 r.
- Rafał Cis (Witold R.C. (W. Berendt), 1 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej 1 Dywizji Pancernej, zarys historii 1939-1984., 1984 r.
- W.W. Szymczyk W.W., Pancerny przeciwlotnik, Nowiny, wrzesień 1986 r.
- Z.Z. Wichrowski Z.Z., Mundur weterana II wojny podarowany muzeum, Panorama Robotnicza, 1981 r.
- Związek Artylerii Przeciwlotniczej. Biuletyn Informacyjny., kwiecień 1981 r.
- Stanisław S. Maczek Stanisław S., Od podwody do czołga, s. 259, s. 266., 1990 r.
Pozostali ludzie w kategorii "Inne":
Aharon Karmi | Zbigniew Natkański | Włodzimierz Skorupski | Marian Suskiewicz | Bolesław Jurek | Jakub Mortkowicz | Marek FirkowskiOceń: Wacław Dudek (major)