Wacław Dudek (major)


Wacław Dudek, urodzony 9 kwietnia 1917 roku w Opocznie, był niezwykle zasłużonym oficerem artylerii w ramach Wojska Polskiego. Jego wojskowa kariera związana była z Polskimi Siłami Zbrojnymi, w których osiągnął stopień majora.

Wacław Dudek przeszedł przez obszar wydarzeń związanych z II wojną światową, gdzie odegrał istotną rolę jako utalentowany dowódca i strateg. Jego życie zakończyło się 6 marca 1981 roku w Londynie, gdzie spoczywa w pamięci wielu jako odważny żołnierz i patriota.

Życiorys

Wacław Dudek był trzecim dzieckiem z czworga, które urodziło się w rodzinie Wincentego i Feliksy z domu Czernic. Po zakończeniu podstawowej edukacji w Tomaszowie Mazowieckim (w dzisiejszym budynku filii Uniwersytetu Łódzkiego) oraz po ukończeniu Gimnazjum Realnego Matematyczno-Przyrodniczego, którego obecnie zna się jako Zespół Szkół Ponadpodstawowych nr 1, w 1937 roku rozpoczął naukę w Szkole Podchorążych Rezerwy Artylerii, mając na celu przygotowanie się do służby wojskowej.

Po przenosinach do Oficerskiej Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej w Trauguttowie koło Brześcia nad Bugiem, 1 września 1939 roku, Dudek został awansowany do stopnia podporucznika. W tym samym roku czynnie uczestniczył w kampanii wrześniowej, biorąc udział w bitwach w ramach baterii artylerii przeciwlotniczej, która zdołała zestrzelić dwa niemieckie samoloty podczas intensywnych nalotów. Ważnym momentem w jego karierze wojskowej było odznaczenie Krzyżem Walecznych 16 września, za odparcie ataku na stację kolejową Brześć, który miał miejsce 13 września 1939 roku.

Po porażce wrześniowej, Wacław przebył granicę polsko-węgierską i trafił do obozu internowania w Nagykanizsie. Stamtąd udało mu się dotrzeć przez Jugosławię na Zachód, gdzie przyłączył się do tworzącej się polskiej armii w Francji. W trakcie swojego pobytu w tym kraju służył w Zgrupowaniu Artylerii Przeciwlotniczej, broniąc portu w St. Nazaire. Po klęsce Francji, w czerwcu 1940 roku został ewakuowany do Wielkiej Brytanii.

Jako ochotnik został przydzielony do obsługi pociągów pancernych, które jako pierwsze musiały stawić czoła niemieckim oddziałom inwazyjnym. Z czasem, na podstawie rozkazu, został przydzielony do Ośrodka Artylerii Przeciwlotniczej w Szkocji, gdzie miał za zadanie ochraniać port w Dundee przed niemieckimi nalotami. W 1941 roku awansował na stopień porucznika, a rok później, w czerwcu 1942 roku, na czoło działań w Normandii trafił jako dowódca 1 baterii 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej, wchodzącego w skład 1 Dywizji Pancernej. W walkach pod jego dowództwem bateria wyróżniała się, zestrzeliwując trzy samochody pancerne niemieckie, a za swoje działania odznaczony został Krzyżem Srebrnym Orderu Wojennego Virtuti Militari oraz Krzyżem Walecznych.

Po reorganizacji pułku 25 września 1944 roku Dudek objął stanowisko adiutanta dowódcy 1 Pułku Artylerii Przeciwlotniczej. Brał aktywny udział w wyzwalaniu Belgii oraz Holandii. W trakcie jednej z operacji na pograniczu francusko-belgijskim, zdołał pojmać 36 niemieckich żołnierzy, w tym dwóch oficerów, których przekazał kanadyjskim towarzyszom broni. W styczniu 1945 roku został awansowany do stopnia kapitana, a po zakończeniu wojny awansował na poczet majora.

Po demobilizacji Dudek osiedlił się w Londynie, w dzielnicy Ealing, gdzie ożenił się z Czesławą z domu Kozak, z która miał dwoje dzieci: Annę Bogumiłę i Krzysztofa. Na emigracji pracował jako zegarmistrz, a także angażował się w organizacje polskiego środowiska i miejscowej parafii rzymskokatolickiej pw. NMP Matki Kościoła oraz Szkoły Sobotniej dla dzieci. W latach 1973-1979 pełnił funkcję wiceprezesa Związku Artylerii Przeciwlotniczej. Zmarł 6 marca 1981 roku, a jego ciało spoczęło na cmentarzu Gunnersburry. Wdowa, 12 sierpnia 1981 roku, przekazała mundur, odznaczenia oraz dokumenty wojskowe Wacława do zbiorów Muzeum w Tomaszowie Mazowieckim.

Ordery i odznaczenia

Wśród licznych odznaczeń i wyróżnień, które Wacław Dudek otrzymał w trakcie swojej służby, znajdują się:

  • Krzyż Srebrny Orderu Wojskowego Virtuti Militari,
  • Krzyż Zasługi,
  • Krzyż Walecznych,
  • Medal Wojska,
  • Gwiazda za Wojnę 1939–1945 – przyznana przez Wielką Brytanię,
  • Gwiazda Francji i Niemiec – przyznana przez Wielką Brytanię,
  • Medal Obrony – przyznany przez Wielką Brytanię,
  • Military Medal for Bravery in the Field.

Przypisy

  1. Krzysztof M.K.M. Gaj Krzysztof M.K.M., 1 Dywizja Pancerna (organizacja Wielkiej Jednostki pancernej PSZ na Zachodzie - sierpień 1944), s. 136., 2015 r.
  2. Praca zbiorowa, 1. Dywizja Pancerna w walce. Czarna kawaleria gen. Maczka od Caen do Wilhelmshaven. Relacje dowódców i żołnierzy, ss. 174-177., 2013 r.
  3. Polska obrona przeciwlotnicza t. 3, cz. 4, s. 400., 2013 r.
  4. Polska obrona przeciwlotnicza t. 3, cz. 4, s. 385, 2013 r.
  5. Rafał Cis (Witold R.C. (W. Berendt), 1 Pułk Artylerii Przeciwlotniczej 1 Dywizji Pancernej, zarys historii 1939-1984., 1984 r.
  6. W.W. Szymczyk W.W., Pancerny przeciwlotnik, Nowiny, wrzesień 1986 r.
  7. Z.Z. Wichrowski Z.Z., Mundur weterana II wojny podarowany muzeum, Panorama Robotnicza, 1981 r.
  8. Związek Artylerii Przeciwlotniczej. Biuletyn Informacyjny., kwiecień 1981 r.
  9. Stanisław S. Maczek Stanisław S., Od podwody do czołga, s. 259, s. 266., 1990 r.

Oceń: Wacław Dudek (major)

Średnia ocena:4.52 Liczba ocen:23