Zbigniew Natkański


Zbigniew Marek Natkański, urodzony 28 listopada 1958 roku w Opocznie, to znakomity polski dziennikarz. W swojej karierze zdobył uznanie i szacunek w środowisku medialnym, pełniąc funkcję prezesa łódzkiego oddziału Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich od 2010 roku.

Jego pasja i zaangażowanie w dziedzinie dziennikarstwa są godne podziwu.

Życiorys

Urodziny Zbigniewa Natkańskiego przypadają na czas, kiedy jego rodzina kładła duży nacisk na edukację. Jest synem Józefa i Ireny Natkańskich. Po ukończeniu szkoły średniej podjął studia z zakresu historii na Uniwersytecie Łódzkim, co dało mu solidne podstawy do późniejszej działalności społecznej i publicystycznej.

Od początku lat 80. angażował się w życie polityczne kraju, wspierając ruchy opozycyjne. W 1981 roku rozpoczął pracę jako redaktor w „Nowszych Drogach” – gazecie Związku Młodzieży Demokratycznej z siedzibą w Łodzi. W czasie, gdy w kraju wprowadzono stan wojenny, zorganizował i wziął udział w strajku na Wydziale Prawa Uniwersytetu Łódzkiego, co podkreśla jego determinację w walce o wolność i demokrację.

Będąc częścią Niezależnego Zrzeszenia Studentów, a także Tymczasowego Samorządu Studenckiego UŁ, który powstał w 1983 roku, Natkański stał się istotną figurą w kręgach studenckich. Jego działalność obejmowała publikacje w czasopismach satyrycznych, takich jak „Agentura” oraz „Antykomunista” w latach 1985–1986, gdzie wyrażał swoje myśli i przekonania. Kolportował również ulotki, znaczki okolicznościowe, a także różnorodne wydawnictwa, w tym prasę podziemną, taką jak „Biuletyn Łódzki” oraz „Tygodnik Mazowsze”, co pokazuje jego zaangażowanie w działalność opozycyjną, nawet pomimo inwigilacji przez komunistyczną bezpeczkę.

Po 1992 roku, Zbigniew Natkański przeszedł do mediów, pracując w Telewizji Polskiej oraz współpracując z Polskim Radiem. Był również redaktorem „Tygodnika Angora”. W latach 2016–2017 pełnił funkcję Zastępcy Dyrektora w Wydziale Spraw Obywatelskich i Cudzoziemców Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego. Natkański nie ograniczał swoich działań do mediów; od 2010 roku nieprzerwanie sprawuje prezydencję w łódzkim oddziale Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich i działa jako wiceprzewodniczący Komisji Rewizyjnej tego stowarzyszenia.

Jest także współzałożycielem Łódzkiego Oddziału Kultury Niezależnej oraz członkiem zarządu Stowarzyszenia „Związek Weteranów III Konspiracji 1956–1989”. Współpracuje z Klubem Historycznym im. gen. S. Roweckiego „Grota” oraz angażuje się w Wojewódzki Komitet Ochrony Miejsc Walki Pamięci i Męczeństwa, co pokazuje jego wielką pasję do historii i pamięci o minionych wydarzeniach.

Odznaczenia

Właściwym jest uhonorowanie osiągnięć Zbigniewa Natkańskiego poprzez przyznane mu odznaczenia. Oto szczegółowy wykaz jego wyróżnień:

  • Złoty Krzyż Zasługi (2010),
  • Odznaka „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” (2015),
  • Krzyż Wolności i Solidarności (2016),
  • Medal Stulecia Odzyskanej Niepodległości (2022).

Przypisy

  1. a b c Zbigniew Natkański przez kolejną kadencję będzie prezesem łódzkiego oddziału SDP [online], Press.pl [dostęp 17.06.2023 r.]
  2. a b Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich Oddział w Łodzi [online], rejestr.io [dostęp 18.06.2023 r.]
  3. a b c Biuletyn Informacji Publicznej Instytutu Pamięci Narodowej [online], katalog.bip.ipn.gov.pl [dostęp 17.06.2023 r.]
  4. a b Odznaczeni KWiS [online], odznaczeni-kwis.ipn.gov.pl [dostęp 17.06.2023 r.]
  5. a b Odznaki „Za Zasługi dla Miasta Łodzi” [online], BIP ŁÓDŹ [dostęp 17.06.2023 r.]
  6. Szef SDP w Łodzi Zbigniew Natkański odznaczony Medalem Odrodzonej Niepodległości [online], SDP, 31.08.2022 r. [dostęp 17.06.2023 r.]
  7. Ordery i odznaczenia dla działaczy NZS [online], prezydent.pl, 19.03.2010 r.
  8. Łódzki Urząd Wojewódzki – pracownicy [online].

Oceń: Zbigniew Natkański

Średnia ocena:4.67 Liczba ocen:15